Chcesz kupić apartament w Polsce? Szykuj przynajmniej milion zł

Mieszkaniowy luksus po polsku kosztuje przynajmniej milion złotych, a sięga nawet 10 mln. Tak wynika z raportu KPMG i REAS. Choć polskich apartamentów przybywa, daleko nam jeszcze do Zachodu. Autorzy podkreślają, że liczba prawdziwie luksusowych nieruchomości jest mała.

Najdroższym rynkiem apartamentowym w naszym kraju jest oczywiście Warszawa, z cenami sięgającymi nawet 65 tys zł/ mkw Na drugim miejscu znajduje się Wrocław (42 tys./mkw.), później Kraków (36 tys.), Trójmiasto (32 tys.) i Poznań (27 tys.).

Cały rynek luksusu w perspektywie kilku lat w największych miastach wart będzie ponad pół miliarda złotych. Wg autorów raportu liczba apartamentów w cenach powyżej 17 tys zł/ mkw sprzedawanych rocznie przekroczy w naszym kraju 250 sztuk.

Dane REAS/KPMG generalnie znajdują potwierdzenie na rynku wtórnym. W WGN nieruchomości uznawane i sprzedawane jako luksusowe kosztują przeciętnie około 15 – 17 tys zł za metr. Mowa oczywiście o największych rynkach w kraju, gdzie też ceny są najwyższe. Niecałe 20 tys zł/ mkw to koszt mieszkania na bliskiej Woli w Warszawie z luksusowym apartamencie obok hotelu Hilton – z dodatkowymi udogodnieniami jak consierge itp. i widokiem na Pałac Kultury. Z kolei szansa na podziwianie z własnych okien pięknych fasad wrocławskiego rynku będzie kosztować około 15 tys od metra kwadratowego. 60 metrowy apartament w tej lokalizacji to wydatek rzędu około 850 tys zł. Dużą podaż nowych realizacji apartamentowych obserwujemy również w lokalizacjach nadmorskich. Za apartament w wieżowcu Sea Towers w Gdyni trzeba zapłacić powyżej 20 tys./ mkw Przyjemność podziwiania morza z własnego okna czy tarasu w Mielnie to koszt okolicach 18 tys za metr. Podobne ceny za apartamenty położone bezpośrednio nad morzem spotykamy także w innych wiodących kurortach nadbałtyckich.

W porównaniu do rozwiniętych rynków Polskę cechuje przede wszystkim stosunkowo mała wartość luksusowych nieruchomości. Na tle Wielkiej Brytanii, Francji itp. apartamenty w Polsce są po prostu tanie. Drugi wniosek to stosunkowo mała liczba obiektów naprawdę luksusowych.

Ograniczenia cenowe najlepiej pokazuje casus inwestycji Złota 44, której najdroższe apartamenty sięgały cenowo 65 tys zł za metr kw. Oczekiwania firmy Orco okazały się znacznie powyżej możliwości i chęci polskich bogaczy. Tzw. mechanizm krzywej velbana, czyli nakręcania popytu poprzez windowanie cen, nie przyniosło skutku. Polski zamożny klient nie jest jeszcze na tyle snobistyczny, by kupować tylko dla prestiżu.

Czym charakteryzuje się prawdziwie luksusowa nieruchomość? Przede wszystkim świetną, prestiżową lokalizacją – w ścisłym centrum, a rejonie starówki, blisko popularnego parku, plaży itp. Autorzy raportu wskazują na przykłady w największych metropoliach. Są to więc np. Złota 44, Rezydencja Foksal czy Cosmopolitan Twarda w Warszawie, Sky Tower, OVO we Wrocławiu, Angel Wawel, Pałac Dunajewskiego w Krakowie, czy Sea Towers w Gdyni.

Polskie apartamenty najczęściej są wyposażone w monitoring i recepcję (96 i 74 proc.), jednak już tylko mniej niż połowa ma klimatyzację, a ochronę 31 proc. Fitness znajdziemy w 24 a saunę 21 proc. realizacji, poniżej 20 proc. obiektów ma basen i usługi consierge, natomiast 5 proc. oferuje funkcjonalność inteligentnego domu.

Polska specyfika każe więc rozróżnić po prostu mieszkania o podwyższonym standardzie i apartamenty ze standardowym zestawem udogodnień od nieruchomości naprawdę luksusowych. Wg autorów raportu tych jest zaledwie około 1 proc. z całej puli budownictwa deweloperskiego. Apartamenty standardowe to około 4 proc. podaży, natomiast mieszkania o podwyższonym standardzie stanowią około 22 proc. całego budownictwa na rynku pierwotnym.

Teresa Michniak
Dział Analiz WGN