slider-01
Nieruchomości z najwyższej półki
slider-01
slider-02
Nowoczesne apartamenty i luksusowe rezydencje
slider-02
slider-03
Zrealizuj swoje marzenia z WGN
slider-03
slider-05
Piękne pałace, dwory i zamki
slider-05
previous arrow
next arrow
You are currently viewing Odremontowany Zamek Królewski na sprzedaż

Odremontowany Zamek Królewski na sprzedaż

  • Post category:Rezydencje

Do sprzedania Zamek Królewski we Wschowie. Obiekt wyremontowany i zaadaptowany w latach 2000 – 2007 na obecne potrzeby małego hotelu z węzłem gastronomicznym z możliwością powiększenia miejsc noclegowych. Obiekt otwarty dla gości w 2007 roku.

Oferta bezpośrednia. Kupujący nie płaci wynagrodzenia dla biura.

W skład nieruchomości wchodzą zabudowania zamku oraz sąsiadująca z nim posesja zabudowana budynkiem dwukondygnacyjnym o pow. okolicach 500 m2. Budynek zaadoptowany na cele mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia wszystkich zabudowań to ponad 2 500 m2; w tym powierzchnia użytkowa budynków zamku to 2 028 m2, (300 m2 części prywatnej z możliwością adaptacji na cele komercyjne).

Budynek główny oparty o dawny obwód murów, zamykający go od wschodu. Zwrócony frontem ku zachodowi. Obecna budowla jest ceglana, całkowicie podpiwniczona, (piwnice i fundamenty z kamienia narzutowego), budynek piętrowy dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, na rzucie wydłużonego prostokąta. W narożach od strony wschodniej – przypory. Wnętrze dwutaktowe, z sienią po środku, z traktami rozdzielonymi korytarzem. Dach dwuspadowy, naczółkowy, kryty dachówką karpiówką. Fasada 11 osiowa, z trój osiową częścią środkową wysuniętą nieco przed lico, tynkowana, okna nakryte łukiem odcinkowym. Na osi wejście z gzymsem na konsolach, w nim drzwi klepkowe. Między kondygnacjami podwójny gzyms przepaskowy, gzyms koronkujący nad częścią środkową. W całości tynkowany, jedynie od strony parku dolna część (cokół w wysokości 150 – 200 cm) z kamienia narzutowego. Tynki pryskane typu baranek, natomiast gzymsy, obrzeża okien, portal – gładkie malowane.
Budynek całkowicie wyremontowany w latach 2002 – 2007r.instalacje elektryczne, co z kotłowni gazowej kominek z płaszczem wodnym, cw, wod kan, gaz, Internet bezprzewodowy w całym obiekcie, sieć komputerowa, centrala telefoniczna, TV sat w pokojach i salach.

Powierzchnia zabudowy: 587 m2
Powierzchnia użytkowa: 977,7 m2
Kubatura 5125 m2

Piwnice kamienne z XIV w: W chwili obecnej niezagospodarowane, całkowicie odkopane w czasie remontu, łącznie z prowadzonymi na szeroką skalę badaniami archeologicznymi. Przygotowane do komercjalizacji (np. SPA, piwnica winna, klub, kręgielnia, bar).
Parter głównego budynku to restauracja (Sala Królewska o pow 75 m2 z ceglanym kominkiem), sala konferencyjno-restauracyjna (Sala Senatorska o pow.62 m2), kawiarnia/pub z zabytkowym sufitem, rozdzielnia kelnerska, recepcja, pomieszczenie socjalne, toalety.
Na pierwszym piętrze znajduje się 9 przestronnych pokoi hotelowych o wysokim standardzie (w tym 1 z kominkiem), wykończonych w 2007 roku, a dwa z nich w 2012. Wszystkie pokoje wyposażone w TV, łazienki, bezprzewodowy internet, minibar. Wszystkie pokoje dwuosobowe z możliwością zakwaterowana 4 osób. Dodatkowo na piętrze znajduje się pralnia, wyposażona w pralki oraz suszarki, pomieszczenie do prasowania oraz magazyn galanterii hotelowej.
Drugie piętro, obecnie niezagospodarowane, po wstępnych przygotowaniach na kolejnych 11 pokoi hotelowych. Wyremontowany został dach (nowa dachówka, oraz okna dachowe w 2004 roku) postawione ściany działowe, oraz instalacja elektryczna i wodno – kanalizacyjna.

Budynek mieszkalny -Dom Starosty (część prywatna z możliwością adaptacji na cele komercyjne) oparty ścianą zachodnią i północną o mur gotycki obwodowy zamku o grubości około 2 metrów. W narożu północnym przypora. Piętrowy, na piwnicy sklepionej kolebkowo. Szczyty schodkowe, dach kryty dachówką. Ściana szczytowa od strony dziedzińca z wykuszem.
Ściany od strony dziedzińca tynkowane, gładkie z kamiennym cokołem. Tynki malowane. Elewacja zachodnia i północna do wysokości piętra z kamienia narzutowego z uzupełnieniami z cegły gotyckiej. Piętro z muru pruskiego. Instalacja co z kotła gazowego lub z kominka, wod kan, cw, gaz, tv sat, internet bezprzewodowy, telefon, Parter: kuchnia, salon, łazienka, Piętro: cztery pokoje, dwie łazienki, poddasze: trzy pokoje, łazienka, dodatkowa kondygnacja strych.
Budynek odbudowany w latach 2001 – 2003r. elewacja w 2011r.
Powierzchnia zabudowy: 227,91 m2
Powierzchnia użytkowa 299,81 m2
Powierzchnia całkowita 358,35 m2
Kubatura 2181,34 m3

Budynek -łącznik pomiędzy budynkiem mieszkalnym a budynkiem głównym, zbudowany wzdłuż północnego muru obronnego. Północna strona zawiera kamienny mur obronny o około 2 metrowej grubości, od strony dziedzińca arkady tynkowane. Tynki gładkie malowane.
Powierzchnia zabudowy: 62,56 m2
Powierzchnia użytkowa 40,5 m2 strych
Kubatura 325,31 m2

Budynek południowy parterowy, podpiwniczony, połączony z budynkiem głównym i wieżą. Parter – sala bankietowa (Sala Wielka 180m2 – podpiwniczona z kuchnią) na 120-150 osób, z przeznaczeniem na wesela, konferencje, eventy. Piwnice – kotłownia gazowa, garaż (1 miejsce), pomieszczenia kuchenne z pełnym nowoczesnym wyposażeniem (między innymi: piec konwekcyjno-parowy firmy Rational -self cooking center, chłodziarka szokowa, zamrażarki, duża kuchenka z piekarnikiem i wiele innych urządzeń). Osobne pomieszczenia stanowią: zmywalnia naczyń, chłodnia, obieralnia warzyw i kilka magazynów. Kuchnia przygotowana do obsługi ponad 220 osób.
Elewacja południowa ceglana z krenelarzem, w dolnej części kamienna. Przy wieży wyjście do parku na skarpę. Od strony dziedzińca arkady, tynkowane a pod oknami kamień łupany. Tynki nowe gładkie, malowane.
Instalacje elektryczne, co, wod. kan., cw, gaz, telefon, Internet bezprzewodowy, kotłownia gazowa. Budynek całkowicie odbudowany w latach 2002 – 2007r.
Powierzchnia zabudowy: 260,4 m2
Powierzchnia użytkowa około 450 m2
Kubatura 1171 m3

Wieża zamkowa w południowym narożu, pomiędzy budynkiem głównym a południowym. Podpiwniczona. Parter toalety dla niepełnosprawnych i obsługi, szatnia do obsługi Sali Wielkiej, piętro pokój hotelowy, drugie piętro pokój (nie dokończony).W latach 2002 – 2007 dokonano odbudowy i wzmocnienia konstrukcyjne. Obecnie jedynie dwukondygnacyjna, nie wystaje ponad kalenicę dachu budynku głównego – wymaga dokończenia odbudowy. Elewacja całkowicie ceglana.

Powierzchnia zabudowy: 50,4 m2
Pow użytkowa: 260,47 m2
Kubatura: 1764 m2

Stolarka okienna we wszystkich budynkach w kolorze ciemny brąz.

Dziedziniec z kamienia polnego, w północnej części przy łączniku studnia murowana.

Całość zamku zlokalizowana na działce o powierzchni 0,1482 ha (Prawo użytkowania wieczystego). Dodatkowo udział 2/4 działki w prawie użytkowania wieczystego o pow. 0,0374 ha przeznaczone na parking i wjazd.

Zamek decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków W Zielonej Górze nr KL-IV-69/15/63 z 20 czerwca 1963r. wpisany jest do rejestru zabytków nr rejestru K.O.K.I-582/63 686/606 A

Łączna cena sprzedaży zamku: 5 900 000 zł

Dodatkowo do zabudowań i budowli zamku można zakupić budynek na sąsiedniej posesji , zlokalizowany przy wjeździe na dziedziniec. Budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony z poddaszem, wyremontowany. Jest to budynek zbudowany jako oficyna zamku pod koniec XVIII w .
Powierzchnia działki 492 m2, powierzchnia zabudowy 280,64 m2 pow użytkowa 500 m2
Jest to budynek zbudowany na cele administracyjna, zaadaptowany aktualnie na cele mieszkaniowe.
Budynek można przeznaczyć na rozbudowę części hotelowej.
Cena sprzedaży budynku 750 000 zł

Rys historyczny
Zamek został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego, w miejscu wcześniejszego grodu. Wzmianka źródłowa z 1337 r. określa Wschowę jako castris ac fortalitis, co wskazuje na to, że istniał tu wówczas zamek murowany. Zamek stanął na wschód od miasta, na wzniesieniu terenowym. Miał kształt regularnego czworoboku. W jego północno-wschodnim rogu wznosiła się ośmioboczna wieża, co, zważywszy, że zamek wyraźnie górował nad miastem, uczyniło z niej doskonały punkt obserwacyjny dla całego kompleksu. Zamek wraz z miastem bronił wspólny system wałów i fos, ale od strony miasta oddzielały go dodatkowo fosa oraz niezabudowany teren. Dzięki temu zamek był wyraźnie zaznaczonym i samodzielnym elementem obronnym. Obronne walory zamku dodatkowo wzmacniał fakt, że wjazd do niego prowadził od strony wnętrza miasta. Tak więc nieprzyjaciel zamierzając atakować zamek od strony bramy, mógł to uczynić dopiero po przełamaniu oporu obrońców na murach miasta. Wjazdu zaś strzegły drewniane wrota, poprzedzone mostem zwodzonym. Wschowska warownia po raz pierwszy, od momentu ponownego jej włączenia do Królestwa Polskiego przez ostatniego z Piastów, została zagrożona w 1383 r. Wówczas to, jak podaje Jan Długosz: do wzmagającej się z dnia na dzień w Wielkopolsce wojny domowej przyłączyła się również wojna z wrogami z zewnątrz. Książęta bowiem głogowscy Henryk zwany Wróblem /…/ bolejąc dotkliwie nad tym, że król polski Kazimierz usunął ich z zagarniętej przez nich ziemi wschowskiej, pragnąc ją odzyskać, chwytają za broń i usiłują zająć zbrojnie miasto Wschowę. Ale kiedy w haniebny sposób zostali odparci od murów przez mieszczan /…/ pustoszyli pożarami i grabieżami wspomnianą ziemię. Po tych wydarzeniach przez bez mała 100 lat ten zakątek kraju pozostawał w spokoju. Jeżeli nawet fortyfikacje zamkowo-miejskie Wschowy ucierpiały w toku owej wojny domowej, to dbały o bezpieczeństwo państwa Władysław Jagiełło z pewnością przywrócił je do należytego stanu. Na kolejną próbę wystawiły je dopiero wydarzenia z 1474 r. Wówczas to, gdy Kazimierz Jagiellończyk wyprawił się na Śląsk, aby wesprzeć starającego się o tron czeski królewicza Władysława, rywal tegoż Maciej Korwin zaatakował Wielkopolskę. Wojska najeźdźców podeszły pod Wschowę. Roczniki Głogowskie relacjonują, że napastnicy podpalili najpierw przedmieścia miasta, a następnie rozlokowali się w okolicznych wsiach i rozpoczęli przygotowania do oblężenia. Również Jan Długosz daje nam malowniczy obraz tych walk, opisując, jak to nasłani do warowni dywersanci podpalili ją w kilku miejscach, co miało poprzedzić szturm generalny. Obrońcy wszelako pożary ugasili, a ze strony oblegających nie widać było energiczniejszych działań. Nie dało też efektu ściągnięcie z Wrocławia armat i warownia obroniła się. Po epizodzie wojennym z 1474 r. Wschowa, podobnie jak całe zachodnie pogranicze, weszła w okres długotrwałego pokoju. Nie sprzyjało to utrzymaniu zamku w stanie gotowości bojowej. Wojna ze Szwedami przerwała ten stan spokoju. Szwedzi osadzili we Wschowie swoją załogę już w końcu lipca 1655 r. Nie mogła być ona jednak liczna, skoro nie potrafiła przeszkodzić pierwszym spontanicznym wystąpieniom zbrojnym miejscowej ludności. W początkach października 1655 r. chłopi, na czele których stanął starosta babimojski Krzysztof Żegocki, wycięli w pień szwedzki oddziałek we wschowskim zamku. Po Szwedach zamek, zapewne już częściowo zdewastowany, przejęli na pewien czas Brandenburczycy. Dopełniło to miary jego zniszczenia. Można więc przyjąć, że około 1660 r. była to już prawie ruina. W każdym razie rola militarna warowni wschowskiej została w tym momencie zakończona. U schyłku XVIII w., w wyniku działalności Komisji Dobrego Porządku, zamek został odrestaurowany i przeznaczony na cele administracyjne. W wyniku tej przebudowy utracił swój pierwotny kształt. Obecnie na miejscu zamku znajduje się zakład produkcyjny. Jego pozostałości tkwią w fundamentach nowego budynku, a w piwnicach zachowały się relikty sklepień. Poza tym zachowały się pozostałości fosy zamienionej na park oraz fragmenty kamiennych murów kurtynowych z XIV w.
/dodano na podstawie www.ziemialubuska.pl/
______________________________________________________
Informacje dotyczące nieruchomości zostały sporządzone na podstawie oświadczeń i nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa, mają charakter wyłącznie informacyjny i mogą podlegać aktualizacji, zalecamy ich osobistą weryfikację.

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cena sprzedaży: 5 740 000 zł
numer oferty: 010-2800
Wrocław, ul. Ruska 22, tel. 71 337 84 33, lidia.dolhan@wgn.pl

Niniejsza propozycja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny zalecamy jej weryfikację.