Penthouse – czyli apartament pod chmurami

Luksus mieszkania ponad wszystkimi, to znacznie więcej niż tylko wspaniały widokolicach Prawdziwie prestiżowe nieruchomości oferują niepowtarzalną atmosferę, nowoczesne rozwiązania, najwyższą jakość wykończenia, potężną przestrzeń i wachlarz dodatkowych usług. A wszystko za gigantyczne pieniądze. 

Penthouse’y należą do najdroższych nieruchomości mieszkalnych świata. Czołówka cenowa cały czas się zmienia. Ostatnio na prowadzenie wysunął się penthouse z Monako. W ukończonym niedawno nowym apartamentowcu Tour Odeon najdroższy apartament, 3300 metrowy Penthouse Sky na pięciu piętrach z basenem na dachu (na wysokości bliskiej 170 metrów) kosztuje bagatela 300 mln euro.

W Londynie niedawno padła rekordowa cena za inny luksusowy apartament. 140 mln funtów zapłacił tajemniczy inwestor z Europy Wschodniej za ogromny penthouse w londyńskim One Hyde Park. Dodatkowe urządzenie mieszkania będzie go kosztowało kolejne 35 mln funtów. Mieszkanie ma 1500 metrów kwadratowych.

Polskie penthouse’y nie są ani tak ogromne ani tak drogie, ale i ceny z naszego podwórka robią wrażenie. Deweloperzy nie zawsze je ujawniają. Wiadomo jednak, że te mogą być astronomiczne. Ceny apartamentów na szczycie w najbardziej prestiżowych inwestycjach w Polsce oznaczają wydatek minimum kilkunastu – dwudziestu tysięcy złotych za metr. Swego czasu głośno było o ofercie Złotej 44 na 50 piętrze żagla w Warszawie, gdzie cena metra kwadratowego dochodziła aż do 65 tys zł. Najdroższy apartament o powierzchni 374 sięgał ceną 20 mln zł.

We Wrocławiu kilka lat temu w kontekście najdroższego mieszkania na szczycie wieży (227 mkw.) padała cena ponad 8 mln zł. W Trójmieście lokalnym drapaczem chmur jest Sea Towers, gdzie ceny metra kwadratowego osiągają 20 tys zł. Tu również wydatek za życie na szczycie wynosił kilka milionów. Cenę za 230 metrów określano na ponad 6 mln zł. Z kolei luksus po krakowsku to Angel Wawel. Swego czasu najbardziej luksusowy apartament wystawiono tam za bagatela… 5 mln euro.

Czym jest penthouse?

Jest po prostu mieszkaniem na samym szczycie budynku. Jednak nie mowa tu o zwykłym mieszkaniu. Chodzi o apartament, a więc nieruchomość bardzo wygodną, przestronną o odpowiednio wysokim standardzie, szeregu udogodnień, często kilkukondygnacyjną. Penthouse jest najczęściej najwygodniejszym i największym spośród wszystkich apartamentów w budynku. Bywa, że dysponuje również dużym tarasem widokowym. Lista udogodnień mieszkań na szczycie jest znacznie większa niż tylko wspaniały widokolicach Co jeszcze dostaje za tak wielkie pieniądze nabywca? Poniżej kilka przykładów.

OVO Wrocław to wielofunkcyjny budynek z hotelem Hilton, apartamentami i biurami w sercu Wrocławia. Penthouse’y OVO Wrocław znajdą się na 6, ostatnim piętrze kompleksu. Warte są od miliona do kilku milionów złotych. Mają wyższą niż typowe mieszkania wysokość – nawet do 3 m. Każdy ma przesuwne panoramiczne okna – przeszklenie sięga od podłogi do sufitu, co potęguje wrażenie wolnej przestrzeni i dodatkowo naświetla wnętrze. Do katalogu udogodnień, poza najnowocześniejszymi rozwiązaniami samych mieszkań należy dodać również dostęp do 24-godzinnej obsługi indywidualnego concierge’a, a także pięciogwiazdkowego hotelu.

W przypadku krakowskiego Angel Wawel chodziło o 700 mkw powierzchni zlokalizowanej na trzech kondygnacjach, z prywatną windą, wydzielona strefą spa, salą kinową, własną winnicą, a nawet oddzielną częścią dla służby. Nieruchomość jest o tyle wyjątkowa, że ten królewski apartament znajduje się w byłej…kaplicy. Ściany zdobione są zabytkowymi, oryginalnymi XIX-wiecznymi malowidłami Jana Bukowskiego (jego prace możemy podziwiać między innymi w Sanktuarium w Mogile oraz na Sali Rady Miasta Krakowa), a sufity zdobią odrestaurowane drewniane stropy.

W Polsce o penthouse’ach w odniesieniu do naszego rynku nieruchomości mówi się mniej więcej od 10 lat, a więc od czasu, gdy zaczęły rosnąć pierwsze wieżowce. Dziś dzielnicę wysokich budynków ma już Warszawa, wieżowce wyrosły też m.in. w Trójmieście i Wrocławiu. Luksusowe mieszkania na najwyższych piętrach powstają też w apartamentowcach. Krótko mówiąc penthouse w Polsce to dziecko rozwijającego się u nas rynku nieruchomości luksusowych.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN