slider-01
Nieruchomości z najwyższej półki
slider-01
slider-02
Nowoczesne apartamenty i luksusowe rezydencje
slider-02
slider-03
Zrealizuj swoje marzenia z WGN
slider-03
slider-05
Piękne pałace, dwory i zamki
slider-05
previous arrow
next arrow
You are currently viewing Apartamenty w Polsce i zagranicą. Kupić czy wynająć?

Apartamenty w Polsce i zagranicą. Kupić czy wynająć?

Najnowsze badania dowodzą, że Polacy bogacą się najszybciej w Europie. 84 % Polaków uważa, że poprzedni rok był bardzo udany pod względem finansowym. Skoro więc więcej zarabiamy, to też więcej wydajemy, w stosunku do ubiegłych lat. Fachowcy twierdzą, że najbardziej stabilną lokatą kapitału (a przy tym też o najwyższej stopie zwrotu) jest inwestycja w nieruchomości, choć coraz częściej mówi się też o dywersyfikacji środków. Polacy, w pogoni za zachodnim trendem, coraz częściej inwestują w apartamenty, na które stale rośnie popyt. Warto zastanowić się nad inwestycją w apartamenty, a jeśli tak, to gdzie?

Apartamentów w Polsce przybywa z roku na rokolicach Mamy do wyboru słynne już apartamentowce, takie jak Sky Tower we Wrocławiu, Złotą 44 w Warszawie, czy Angel Wawel w Krakowie. Jak prestiż przekłada się na ceny kupna i wynajmu?

Zakup apartamentu w Sky Tower to wydatek rzędu 889 000 zł (i to jest w sumie najtańsze mieszkanie). Najdroższy apartament kosztuje okolicach 2,8 mln zł, czyli jak na polskie standardy, dość dużo, chociaż znaleźć możemy droższe apartamenty w kraju. Najdroższy apartament, zlokalizowany na 48 piętrze budynku kosztował ponad 9 mln zł.

Jeśli nie stać nas na zakup własnego apartamentu w Sky Tower, a chcemy poczuć powiew luksusu i bogactwa, możemy taki apartament wynająć. Ceny oferowanych apartamentów na wynajem zaczynają się od 329 zł za dobę, a kończą na 629 zł. Cena uzależniona jest od standardu wykończenia, (który właściwie można podzielić na wysoki i bardzo wysoki), a także, a może przede wszystkim, od piętra. Oczywiście, istnieje również możliwość wynajmu apartamenty na dłuższy okres, czyli tzn. długoterminowy wynajem. Proponowane ceny to od 4 900 zł do nawet 9 900 zł (plus opłaty).

Miasto Stołecznej oferuje nam kilka apartamentowców, zarówno w centrum jak i na obrzeżach miasta. Szczególne emocje budzi apartamentowiec Złota 44, zlokalizowanym w centrum, który jednak nie jest jeszcze oddany do użytku. Na jego konkurenta wyrósł niedawno apartamentowiec Cosmopolitan, zlokalizowany przy ul. Twardej, a więc całkiem niedaleko ul. Złotej. Ceny apartamentów na sprzedaż nie należą do najniższych, choć są bardzo zróżnicowane. Kupimy tutaj apartament zarówno za 1,5 mln zł, jak i za 6,7 mln zł. Jak dodają przedstawiciele Cosmopolitana, istnieje możliwość wykupienia całych pięter i złączenia apartamentów w jeden, ogromny penthouse, jednak w takim przypadku ceny negocjowane są indywidualnie, zatem ciężko określić górną granicę.

I dalej, jeśli nie stać nas na zakup ekskluzywnego kawałka warszawskiego apartamentu, możemy go wynająć. Apartamenty przewidziane są na najem długoterminowy, a cena to okolicach 7 500 zł za pięćdziesięciokilkumetrowy lokal. Niestety, nie ma informacji na temat wynajmu krótkoterminowego, np. na jedną noc, jak w przypadku wrocławskiego Sky Towera.

Jak te kwoty prezentują się na tle innych europejskich miast? W zestawieniu nie sposób pominąć apartamentowca One Hyde Park w Londynie, gdzie niedawno dokonano transakcji sprzedaży apartamentu za bagatela 140 mln funtów. Dodatkowy koszt urządzenia to 35 mln funtów. Ale spokojnie, można znaleźć też nieco tańsze lokum – na przykład niecałe 37 mln funtów za apartament w Knightsbridge, jednym z najbardziej prestiżowym rejonów Wielkiego Londynu. Londyn ceni się również pod względem wynajmu. Krótkoterminowy najem to koszt okolicach 9 tys zł za dobę w Covent Garden (apartament 150 m2), skąd blisko jest do takich atrakcji miasta jak na przykład Oxford Street. Najem długoterminowy apartamentów z pewnością również nie należy do najtańszych, choć ceny wynajmu naprawdę luksusowych apartamentów w takich prestiżowych rejonach, jak Hyde Park czy Belgravia są ustalane z przyszłymi najemcami. Ceny zazwyczaj zaczynają się od 30 tys funtów miesięcznie.

Paryż – stolica mody i romantyzmu. Przepych i luksus można tu zauważyć na każdym kroku. Nie są tu jednak zbyt popularne nowoczesne apartamentowce i wysokościowce budowane w centrum miasta. Zabudowa Paryża jest niska, głównie są to kamienice. Luksusowy i bardzo stylowy apartament znajdujący się na poddaszu jednej z kamienic na Montmartre, o powierzchni aż 210 m2 kupimy już za nieco ponad 5 mln zł. Z kolei apartament zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Wieży Eiffela kupimy za 11 tys Na próżno tu jednak szukać nowoczesnych i naszpikowanych technologią apartamentów, w tych paryskich płacimy głównie za atmosferę i styl. Jeśli choć przez chwile chcemy poczuć się jak Paryżanie, możemy wynająć taki apartament na okres krótko lub długoterminowy. Apartament w okolicy Luwru i słynnego hotelu Ritz, o powierzchni 135 m2, urządzony w stylu Rokoko (niesamowity klimat, choć nie dla każdego), możemy wynająć za okolicach 21 tys euro, a to dużo taniej niż w Londynie. Podobny apartament, tym razem w okolicach Paryskiej Opery znajdziemy za 3 tys euro za dobę. W sam raz na romantyczny, wiosenny wypad.

Ceny apartamentów, tak różne od siebie, zależą przede wszystkim od prestiżu miejsca, w którym są zlokalizowane. Zachodnia cywilizacja tak ekspansywnie wpływająca do Polski, przyniosła modę na nowoczesne technologie, a to sprawia, że ceny apartamentów rosną wraz z postępem techniki. Rynek apartamentów i rezydencji przeżywa teraz prawdziwy renesans, a to znaczy, że nie ma w najbliższym czasie szans na spadki cen tych prestiżowych nieruchomości.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl