slider-01
Nieruchomości z najwyższej półki
slider-01
slider-02
Nowoczesne apartamenty i luksusowe rezydencje
slider-02
slider-03
Zrealizuj swoje marzenia z WGN
slider-03
slider-05
Piękne pałace, dwory i zamki
slider-05
previous arrow
next arrow
You are currently viewing Mieszkania na wynajem – na jakie luksusy możemy liczyć w dzisiejszych czasach?

Mieszkania na wynajem – na jakie luksusy możemy liczyć w dzisiejszych czasach?

Mieszkania na wynajem cieszą się niemalejącą popularnością. O ile jednak osób zainteresowanych wynajmem nie brakuje, o tyle ich preferencje stale się zmieniają. Obecnie śmiało możemy przyznać, że wymagania najemców znacząco podskoczyły w górę. Czy wynajmujący im sprostają?

Mieszkania na wynajem kojarzą nam się z prywatnymi lokalami. Tymczasem ten segment rynku mocno zainteresował również prywatnych inwestorów i dużych deweloperów.

Na jakie standardy mogą liczyć wynajmujący?

W przypadku mieszkań wynajmowanych przez osoby prywatne można mówić o stale zwiększającym się standardzie. Nie brakuje oczywiście ofert prezentujących kiepsko umeblowane mieszkania w niskim standardzie, często wymagające odświeżenia lub wręcz remontu. Obecność tych lokali mieszkalnych na wynajem zweryfikuje jednak sam rynek.

Najemcy płacą za wynajem duże pieniądze, w związku z czym chcą również otrzymać maksymalnie wysoką jakość.

Wielu właścicieli prywatnych mieszkań ma tego świadomość i stara się maksymalnie uatrakcyjnić swoją ofertę. Mieszkania często przechodzą remonty, są wyposażane w nowoczesne umeblowanie. Pełne wyposażenie AGD, obecność telewizora LCD czy klimatyzacja zaczynają być coraz częściej traktowane za oczekiwany standard.

30

O ile prywatnym wynajmującym często nie jest łatwo dostosować się do tych wygórowanych wymogów najemców, o tyle deweloperzy i prywatni inwestorzy coraz chętniej podejmują się realizacji inwestycji mieszkaniowych na wynajem. Czasami są to budynki mieszkalne oferujące część lokali na sprzedaż, a część na wynajem. Na rynku pojawiają się również inwestycje, które w całości oferują wyłącznie mieszkania do wynajęcia.

W przypadku tych zupełnie nowych osiedli i budynków deweloperzy mają nieco ułatwione zadanie – budują je od podstaw, dzięki czemu mogą maksymalnie dostosować swoje oferty do aktualnych wymagań rynkowych.

Na co zatem mogą liczyć najemcy, którzy zdecydują się na zupełnie nowe inwestycje?

Nowoczesne budynki oferujące mieszkania na wynajem często wyposażone są w cichobieżne windy. Nad bezpieczeństwem najemców czuwa całodobowa ochrona i monitoring. Niektóre osiedla są ogradzane, aby jeszcze bardziej zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Bardziej lukratywne inwestycje oddają do dyspozycji najemców konsjerża, który nie tylko czuwa nad bezpieczeństwem, ale również dogląda stanu technicznego budynku (w tym lokali mieszkalnych) oraz spełnia drobne prośby najemców. Na naszą prośbę konsjerż przypomni o ważnym spotkaniu lub zamówi taksówkę itp.
W wielu mieszkaniach jako standardowa opcja pojawia się już klimatyzacja i mini bar.
Można odnieść wrażenie, że deweloperzy tworzą tak naprawdę nie osiedla mieszkaniowe, lecz prywatne hotele. Wiele inwestycji oferujących mieszkania na wynajem nie odbiega bowiem standardom od standardów hotelowych.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że w parze z jakością idzie również wyższa cena.

Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania w zupełnie nowym budynku o wysokich standardach, to z pewnością cena wynajmu będzie wyższa, niż w przypadku mieszkania u prywatnego wynajmującego, które nie będzie oferowało tak wielu wygód.

Ważnym kryterium cenowym jest również lokalizacja nieruchomości. Największą popularnością cieszą się mieszkania na wynajem zlokalizowane w centrum miasta, położone blisko terenów rekreacyjnych, galerii handlowych czy punktów rozrywkowych.

Wymagania na rynku wynajmu stale się zmieniają. Jedynym stałym kryterium jest to, że wymagania te stale rosną. Dzięki temu obecna oferta dostępna na rynku jest bardzo bogata i różnorodna. Tym sposobem każdy najemca będzie mógł znaleźć najlepiej dopasowane do jego potrzeb mieszkanie w cenie, jaką będzie w stanie za nie zapłacić.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN