slider-01
Nieruchomości z najwyższej półki
slider-01
slider-02
Nowoczesne apartamenty i luksusowe rezydencje
slider-02
slider-03
Zrealizuj swoje marzenia z WGN
slider-03
slider-05
Piękne pałace, dwory i zamki
slider-05
previous arrow
next arrow
You are currently viewing Słowo wstępne do kwartalnika A&R 1/2024

Słowo wstępne do kwartalnika A&R 1/2024

Rok 2023 – Rynkiem Sprzedającego

Głównym powodem takiego zjawiska jest program „Pierwsze Mieszkanie”, który wszedł w Polsce w życie od 1 lipca 2023 r. Według założeń programu łączna kwota wkładu własnego i Bezpiecznego kredytu 2% nie może być większa niż 1 mln zł.
Już na początku października tego roku złożono aż 65, 6 tys. wniosków o “bezpieczny kredyt”, a banki zawarły umowy na kwotę 6,9 mld zł.

Wzrost popytu na przestrzeni maj – grudzień 2023 spowodował znaczny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym (nie tylko dla uczestników programu “Pierwsze Mieszkanie”). Według WGN cena m2 mieszkań o standardzie popularnym w ciągu roku wzrosła średnio o około 24 % plus/minus 6% w zależności od regionu i miasta. Ten fakt przyczynił się z kolei do znacznego ograniczenia dostępności lokali mieszkaniowych na rynku pierwotnym i wtórnym oraz tanich domów.

Podobna sytuacja jest również na rynku nieruchomości inwestycyjnych i premium. W niektórych segmentach tego rynku odnotowano wzrost cen nawet o 40 % w ciągu jednego roku 2023. Dotyczy to np. apartamentów, które kupowane są zwłaszcza nad morzem jak i w górach głównie pod inwestycje.

Zwiększająca się zamożność Polaków obliguje deweloperów do budowy coraz to bardziej prestiżowych inwestycji o charakterze apartamentowym lub zespołów zamkniętych willowych. Tutaj dla inwestorów liczy się prestiżowa lokalizacja, pełny wachlarz luksusu, unikalna architektura jak również nobilitujące sąsiedztwo.

Apartamenty&Rezydencje 1/2024

Według Analityków WGN największym zainteresowaniem cieszą się obecnie nieruchomości gotowe do zamieszkania, a w segmencie apartamentów o coraz większym metrażu i bogatym programie Spa.

Podsumowując – rok 2023 okazał się w tym wieku w Polsce rekordowym pod względem ilości transakcji, a tym samym pod względem wartości sprzedanych lokali i nieruchomości.

 

 

Życzę Państwu udanych inwestycji i realizacji marzeń.

Leszek Michniak
Prezes Grupy WGN