slider-01
Nieruchomości z najwyższej półki
slider-01
slider-02
Nowoczesne apartamenty i luksusowe rezydencje
slider-02
slider-03
Zrealizuj swoje marzenia z WGN
slider-03
slider-05
Piękne pałace, dwory i zamki
slider-05
previous arrow
next arrow
You are currently viewing Apartamenty w największych miastach i kurortach turystycznych

Apartamenty w największych miastach i kurortach turystycznych

 

Milion, półtora miliona złotych – taki jest przeciętny rząd wielkości cen za luksusowe mieszkania w świetnych lokalizacjach. Rynek mieszkaniowego luksusu w Polsce szybko rośnie. Przybywa ludzi zamożnych zainteresowanych dobrą lokatą swego kapitału, a za taką uważa się nieruchomości. Do tego dochodzą atrakcyjne stopy zwrotu z wynajmu.

Ile kosztują apartamenty po polsku? Zanim odpowiemy na to pytanie przyjrzyjmy się największej podaży takich nieruchomości. Deweloperzy, którzy realizują projekty apartamentowe oraz mieszkań o podwyższonym standardzie stawiają albo na duże miasta, największe rynki takie jak Kraków, Wrocław, Warszawa, albo na znane kurorty turystyczne. Tu można wskazać na topowe lokalizacje – np. Zakopane w górach. Dużą podaż apartamentów obserwujemy także w kurortach nadbałtyckich. Są to świetnie zlokalizowane nieruchomości, najczęściej przy plaży, skierowane w stronę morza, z tarasami/balkonami wychodzącymi na morską toń.

Z danych WGN wynika, że na rynku pierwotnym ceny za naprawdę luksusowe nieruchomości mogą nawet sięgać powyżej 30 tys. zł/mkw. Średnia cenowa to około 20 tysięcy. Rynek wtórny jest nieco tańszy – ze średnią na poziomie kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale i tu spotyka się nieruchomości znacznie droższe. Z kolei najtańsze mieszkania, które możemy klasyfikować w segmencie apartamentów to nieruchomości w cenach od około 10 tys. zł/mkw. Poniżej tej kwoty mówi się raczej o mieszkaniach o podwyższonym standardzie.

Przykładowe oferty

Jak już wspomnieliśmy, bardzo drogie są nowe apartamenty w kurortach nadbałtyckich, bezpośrednio przy plaży, z tarasami i dużymi przeszkleniami wychodzącymi na morską taflę. W Mielnie ceny za takie obiekty wynoszą 19 – 22 tys. zł/mkw. Przykładowa oferta to 77 – metrowy apartament z widokiem na morze. Cena wynosi ponad 1,7 mln zł. Jeśli ktoś od morza woli podziwiać np. piękne kamieniczki z wrocławskiej starówki, za luksusowe mieszkanie w zabytkowym budynku bezpośrednio w Rynku zapłaci od 14 tys. zł/mkw. Inna oferta z Wrocławia to willowy apartament na nowym osiedlu, w zielonej części dzielnicy Krzyki. W Krakowie za 75 metrowy apartament na Starym Mieście, w nowym budynku trzeba zapłacić ponad 1,4 mln zł. Cena za 92 metrowy apartament z widokiem na morze w wieżowcu Sea Towers w Gdyni to wydatek rzędu 2 mln zł. Tu stawka za metr kwadratowy wynosi ponad 21600 zł.

Rynek luksusu

Segment apartamentowy w Polsce szybko się rozwija. Obecnie nasz kraj jest postrzegany jako jeden z atrakcyjniejszych rynków tego typu w Europie. Przybywa realizacji z najwyższej półki, takich jak np. Angel Wawel, Ovo Wrocław, Złota 44 w Warszawie i wiele innych.

Rozwój rynku luksusowego to przede wszystkim efekt bogacenia się społeczeństwa. Przybywa ludzi, których stać na bardzo drogie mieszkania. Z ostatniego raportu KPMG o rynku luksusu z 2017 roku, wynika, że osoby naprawdę bogate (z dochodami rzędu 20 tys. zł brutto miesięcznie) za luksusowe postrzegają nieruchomości o wartości przynajmniej 17,4 tys. zł/mkw.

Wg twórców raportu KPMG liczba zamożnych Polaków (o dochodzie brutto powyżej 7,1 tys. zł) w minionych 12 miesiącach wyniosła ponad 1,1 mln osób i zwiększyła się rok do roku o ponad 60 tys. Wśród tej grupy 164 tys. podatników osiągnęło miesięczny dochód brutto powyżej 20 tys. zł, w tym 42 tys. Polaków – powyżej 50 tys. zł. Autorzy raportu prognozują, że liczba dobrze sytuowanych obywateli wyniesie w 2020 roku nawet 1,4 mln.

Również dane sprzedażowe potwierdzają szybki wzrost rynku apartamentów. Wg REAS w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku sprzedanych zostało więcej apartamentów i apartamentów luksusowych niż w całym 2016 roku. W pięciu badanych przez Reas miastach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu – wartość sprzedaży w segmencie apartamentów wyniosła (w trzech kwartałach 2017 roku) 222 mln zł.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN